Fullmäktige

Bostadsrätternas fullmäktiges uppdrag motsvarar ungefär det som en vanlig föreningsstämma har att göra, till exempel att välja styrelse och besluta med anledning av årets resultat.

Dessutom är fullmäktige högsta beslutande organ för till exempel bostadspolitiska ställningstaganden. Ordinarie fullmäktige äger rum under våren och ibland förekommer också extra sammanträden. De 51 ledamöterna i Bostadsrätternas fullmäktige utses genom val med hjälp av poströstning bland medlemmar i bostadsrättsföreningar och bosparare.

Ledamöter (valda 2019)
 

Region Mitt

  • Carina Laurin Stensson, Örebro, Brf Gillet
  • Harald Hagnell, Uppsala, annan medlem
  • Jerker Nilsson, Uppsala, Brf Lindagård
  • Lille-Mor Sandström Olson, Strängnäs, Brf Björkbacken
  • Lars Simonsson, Uppsala, Brf Morgonglans
  • Peter Garvå, Falun, Brf Backagårdarna
  • Hans Hansson, Uppsala, Brf Oden-Ygg
  • Lars Widlund, Mariefred, Brf Magnolialunden 1               

Region Norr

  • Hans Jönsson, Sundsvall, Brf Selångerhus nr 4
  • Arvid Venngren, Umeå, Brf Kruthornet
  • Harry Mukka, Luleå, Brf Knipan
  • Leif Lundgren, Umeå, Brf Masten 15

Region Syd

  • Joacim Lundberg, Malmö, Brf Glädjen
  • Marika Härstedt, Malmö, Brf Gyllenstjärnan
  • Victor Johansson, Malmö, Brf Kilian 9
  • Monica Molin, Lund, Brf Vipemöllan 2
  • Annacarin Rathsman, Malmö, Brf Lorensberg
  • Siv Svensson, Löddeköpinge, Brf Hermelinen
  • Göran Orup, Lund, Brf Arenatoppen
  • Ann-Cathrine Björk, Malmö, Brf Fören i Malmö

Region Väst

  • Annika Attesjö, Göteborg, Brf Blåvalen
  • Anita Blixt, Göteborg, annan medlem
  • Maud Ihrskog, Borås, Brf Svanen i Borås
  • Jan Olderin, Göteborg, Brf Breitenfeld
  • Helen Ohlsson, Göteborg, Brf Godemansgatan 4-6
  • Klas Eriksson, Göteborg, Brf Bellman
  • Marcus Freivald, Göteborg, Brf Hörnhuset
  • Ann-Cathrine Hansson, Borås, Brf Svanen i Borås
  • Bengt Christiansson, Torslanda, Brf Kärrs Hage
  • Kurt Book, Göteborg, Brf Kallebäcksvägen 17

Region Stockholm

  • Håkan Blomdahl, Djursholm, annan medlem
  • IngMarie Bohmelin, Sundbyberg, Brf Strandpromenaden
  • Inge Bäckström, Bromma, Brf Barnvågen 1
  • Jan Gustafson, Stockholm, Bf Rådjuret upa
  • Bertil Gustafsson, Stockholm, Brf Kaptenen
  • Peter Krait, Stockholm, Brf Signalpatrullen 13
  • Lena Lans, Stockholm, Brf Solsången 6
  • Emilia Slaghök, Stockholm, Brf Primusköket 6
  • Birgitta Söderberg, Stockholm, Brf Kejsarkronan 11
  • Anne Wompa, Stockholm, Brf Snöflingan 2
  • Ewa Ekström, Stockholm, Brf Årstakrönet
  • Daniel Fagerström, Stockholm, Brf Skogshöjden i Uttran
  • Rosie Karlsson, Sollentuna, Brf Arken Rotsunda               
  • Leif Holmberg, Stockholm, Brf Storseglet                          
  • Oskar Wik, Solna, Brf Rosklinten 5            
  • Bo Westin, Lidingö, Brf Roslagsskutan 1 
  • Håkan Lyckeborg, Stockholm, Brf Hjorthagshus               
  • Jan Axelsson, Stockholm, Brf Norrtälje 18                         
  • Susanne Hessler, Stockholm, Brf Katthuvudet 7
  • Maria Hedenström, Stockholm, Brf Akterspegeln
  • Dawna Alexander, Stockholm, Brf Höken 9 

Du som är medlem kan läsa gällande stadgar och protokoll från fullmäktige några år bakåt i tiden här. Här kan du också läsa om samtliga nominerade kandidater till fullmäktige. Sidan kräver inloggning som styrelse.