Fullmäktige

Bostadsrätternas fullmäktiges uppdrag motsvarar ungefär det som en vanlig föreningsstämma har att göra, till exempel att välja styrelse och besluta med anledning av årets resultat.

Dessutom är fullmäktige högsta beslutande organ för till exempel bostadspolitiska ställningstaganden. Ordinarie fullmäktige äger rum under våren och ibland förekommer också extra sammanträden. De 51 ledamöterna i Bostadsrätternas fullmäktige utses genom val med hjälp av poströstning bland medlemmar i bostadsrättsföreningar och bosparare.

Ledamöter (valda 2022)
 

Region Mitt

  • Carina Laurin Stensson, Örebro, Brf Gillet
  • Hans Lander, Örebro, Brf Eken
  • Harald Hagnell, Uppsala, annan medlem
  • Inger Oscarsson, Bålsta, Brf Väppeby backe
  • Jerker Nilsson, Uppsala, Brf Lindagård
  • Karsten Landin, Valbo, Brf Högåsen 1
  • Katarina Liljestrand, Uppsala, Brf Thunbergia
  • Lille-Mor Sandström Olson, Strängnäs, Brf Björkbacken i Strängnäs
  • Peter Garvö, Falun, Brf Backagårdarna             

Region Norr

  • Harry Mukka, Luleå, Brf Knipan
  • Leif Lundgren, Umeå, Brf Masten 15
  • Rulle Malmqvist, Åre, Brf Totten i Åre
  • Sven-Erik Jönsson, Ljusdal, Brf Örnen

Region Syd

  • Annacarin Rathsman, Malmö, Brf Lorensberg
  • Göran Orup, Lund, Brf Arenatoppen
  • Joacim Lundberg, Malmö, Brf Glädjen
  • Johan Lahti, Malmö, Brf Järnvägsmännens
  • Lars Ernemar, Limhamn, Brf Gjuta på Limhamn
  • Linus Hannedahl, Helsingborg, Brf Centralpassagen
  • Mikael Ågren, Malmö, Brf Ulla 4
  • Monica Molin, Lund, Brf Vipemöllan 2

Region Väst

  • Ann-Cathrine Hansson, Borås, Brf Svanen i Borås
  • Annika Attesjö, Göteborg, Brf Blåvalen
  • Gunilla Rosvall, Mölnlycke, Brf Hönekulla Höjd 2
  • Helen Ohlsson, Göteborg, Brf Godemansgatan 4-6
  • Jan Olderin, Göteborg, Brf Breitenfeld
  • Karin Mojzis Groeger, Västra Frölunda, Brf Topasgården
  • Klas Eriksson, Göteborg, Brf Bellman
  • Lena Rahmquist, Göteborg, Brf Kommerserådet nr 1
  • Sten-Åke Eliasson, Askim, Brf Askims Torg 1
  • Ulf Olsson, Vänersborg, Brf Vänersparken

Region Stockholm

  • Anders Olander, Norrtälje, Brf Sparven
  • Anne Wompa, Stockholm, Brf Snöflingan 2
  • Emilia Slaghök, Stockholm, Brf Vargen 7
  • Freja Ström, Stockholm, Brf Smedsbacken 31
  • Jan Axelsson, Stockholm, Brf Norrtälje 18
  • Jan Fondelius, Solna, Brf Fridhem i Frösunda
  • Jan Gustafson, Stockholm, Bf Rådjuret upa
  • Jarlis Jarlheden, Solna, Brf Stockholms Garnisons 1
  • Leif Holmberg, Stockholm, Brf Storseglet 
  • Lilian Lama, Sollentuna, Brf Gula Husen i Häggvik
  • Mats Nordström, Täby, brf Klövern i Täby
  • Mikael Hallin, Solna, Brf Daggkåpan
  • Niklas Björklund, Bandhagen, Brf Ekbacken i Högdalen
  • Niklas Engberg, Bandhagen, Brf Regissören i Teaterkvarteret
  • Peter Holmström, Solna, Brf Stensötan i Järvastaden
  • Ronny Gustavsson, Bromma, Brf Trollskogen Mariehäll
  • Sara Sahl, Järfälla, Brf Sekatören
  • Stefan Hallonkvist, Sköndal, Brf Sköndalsterrassen
  • Susanne Hessler, Stockholm, Brf Katthuvudet 7
  • Thom Sundberg Skinnar, Älta, Brf Tallstigen 2

Du som är medlem kan läsa gällande stadgar och protokoll från fullmäktige några år bakåt i tiden här. Här kan du också läsa om samtliga nominerade kandidater till fullmäktige. Sidan kräver inloggning som styrelse.