Lättnader för förstagångsköpare är efterlängtade
Det finns några frågor som varit återkommande under de år som jag arbetat med bostäder. En av dessa handlar om ett statligt bostadsrättsregister, en annan om hur förstagångsköpare ska kunna skaffa sin bostad. I slutet av förra året tillsatte regeringen utredningar som berör dessa ämnen.

Jag har ägnat totalt 13 yrkesverksamma år åt bostadsfrågor och en hel del förslag har passerat genom åren. Vissa frågor är flyktiga, andra återkommer med viss regelbundenhet. En sådan fråga är den om ett bostadsrättsregister. Första utredningen kom redan 1997 men av olika anledningar har registret inte förverkligats. Nu är det dags igen, när regeringen har tillsatt utredningen ”Ett offentligt register för bostadsrätter”, och som beskrivs mer på nästa sida. Huvudorsaken till att frågan nu återigen ska utredas är att inte alla föreningar sköter sina pantsättningar på ett korrekt sätt, vilket bland annat Bankföreningen har synpunkter på.
Att pantsättningarna ska hanteras noggrant är något som vi ställer oss bakom, men det ska inte behövas ett statlig register för att få saker och ting under kontroll. Tillsammans med andra bostadsorganisationer gick vi in med en skrivelse till regeringen där vi presenterade vårt förslag om ett branschdrivet register. Detta tas det nu hänsyn till i utredningen, även om det blir bredare än vad vi tidigare framfört önskemål om.
Den andra frågan som regeringen nu ska utreda är ”Förslag för att underlätta för förstagångsköpare på bostadsmarknaden”. Tro mig när jag säger att denna utredning är efterlängtad! Med stigande bostadspriser, kontantinsats- och amorteringskrav har det blivit stört omöjligt på många håll i landet att köpa sin första bostad. För det krävs ”rika” föräldrar som kan belåna sin egen bostad. Utredaren ska bland annat se om det går att erbjuda statliga startlån och ändå hålla skuldsättningen nere. Jag gissar att det blir ett slags CSN-lösning med låg ränta på lånebeloppet. Detta uppdrag ska redovisas den 1 november 2021.
Betydligt mer krävs för att få en funktionell bostadsmarknad, men det här är en bra start. Ibland känns det som en tävling att klanka ner på regeringar, oavsett vilka färger de har, men detta initiativ välkomnar vi med öppna armar.

Samhällspolitisk chef









