Rätt till egen laddplats – men du får betala
Sedan slutet av maj kan bostadsrättshavare och hyresgäster som har en parkeringsplats begära att få en laddningspunkt till sin elbil. Hittills har lagändringen som bygger på ett EU-direktiv inte rönt något större intresse. En orsak kan vara att det är den boende som får stå för alla kostnader.

ISverige ledde EU-direktivet till ändringar i jordabalken och bostadsrättslagen. Sedan den 29 maj kan hyresgäster och bostadsrättshavare som har utomhusparkering eller garage, som föreningen tillhandahåller, begära att bostadsrättsföreningen installerar laddningspunkter för deras elfordon.
Parkeringsinnehavaren får dock stå för kostnaden för installationsarbete och löpande underhåll. Detta gäller även kostnader för förbrukad el och ökad administration.
– Det ska inte kosta föreningen någonting alls. Och om det till exempel krävs tekniska undersökningar och omläggning av asfalt kan det bli dyrt för den enskilde, säger David Sjöqvist, styrelserådgivare på Bostadsrätterna.
En statlig utredare förutspådde att lagändringarna inte skulle leda till särskilt många nya installationer. Hittills har det stämt bra.
– Jag har ännu inte hört om någon förening som har fått en begäran. Men det finns säkert också fall där det är relativt enkelt och billigt att göra installationer och då kanske intresset är större.
En oklarhet handlar om vad som händer vid en flytt. Vem äger då installationen? Kan den som flyttar ta med sig laddboxen?
– Det går inte att säga i dag, utan får bedömas i det enskilda fallet. Men en lösning kan vara att i förväg avtala vad som gäller, säger David Sjöqvist.
En förening kan säga nej till en begäran om laddplats, men då krävs det som kallas för en befogad anledning. Det kan vara att det redan finns laddstolpar eller att man planerar att installera sådana. Eller att installationen skulle ha stor påverkan på lokaler genom till exempel omfattande kabeldragning. Den som har begärt att få en laddplats och blivit nekad kan vända sig till hyresnämnden för att få saken prövad.








