Osäkert om p-platser kan bli momsfria
Från och med april nästa år blir alla parkeringsplatser för de flesta föreningar momspliktiga. Detta då Skatteverket ändrat sina riktlinjer från att tidigare ha ansett att p-platser för boende ska undantas från moms. Efter prövningar i Skatterättsnämnden som gav två föreningar rätt väcks nu hopp om momsfrihet. Men Skatteverket har överklagat besluten.

I höstas ändrade Skatteverket sin vägledning vad gäller moms på p-platser och meddelade att alla parkeringsplatser, även för boende, från och med april 2027 ska beläggas med 25 procents moms.
Flera bostadsrättsföreningar gick då vidare till Skatterättsnämnden för att få saken prövad. I början av juni i år lämnades två förhandsbesked. Nämnden gick på föreningarnas linje och ansåg att p-platser som hyrs ut till boende är vad man brukar säga underordnade bostaden och ska därmed vara momsfria liksom den.
Skatteverket har därefter överklagat besluten till Högsta förvaltningsdomstolen, HFD, som är skyldig att ta upp dessa ärenden. Skatterättsnämndens förhandsbesked är alltså bara bindande i de enskilda fallen och det är först när saken är avgjord i HFD som besluten kan utgöra praxis. Utgången är heller inte given eftersom två ledamöter i nämnden – varav en var ordföranden – ansåg att Skatteverket hade rätt.
Regeringen tillsatte också i mars 2026 en utredning som ska se över ifall lagstiftningen kan ändras så att boendeanknutna parkeringsplatser undantas från moms. Betänkandet ska lämnas senast den 22 december 2026.




